A biztonságos nyári munkavégzés szabályai

Rate this post

A biztonságos nyári munkavégzés szabályai

munkavédelmi rövidnadrág
munkavédelmi rövidnadrág

A nyári időszak kifejezetten veszélyes lehet a munkavégzés szempontjából. Ennek oka, hogy a nyári kánikula sokkal hamarabb kimeríti szervezetünket, mint az gondolnánk. Emiatt a szabadtéren dolgozók egészségére kiemelten kell figyelni, de természetesen minden más dolgozó épségére is oda kell figyelnie a munkaadóknak. A biztonságos nyári munkavégzésnek szabályait ezért mindenképp érdemes szem előtt tartani, aminek főbb elemeit az alábbiakban foglaltuk össze.

Nyári munkavégzés szabályai

A nyári munkavégzés esetén néhány szabályt mindenképp érdemes szem előtt tartani, melyek a munkavállalók és a munkáltatók érdekeit is szolgálják a munkabiztonság és a hatékonyság megőrzése szempontjából is. Ezek a szabályok több jól elkülöníthető részre oszthatók, melyek név szerint az alábbiak:

  • megfelelő ruházat és kiegészítők biztosítása

  • védőital biztosítása

  • napsugárzás elleni védelem

  • pihenőidő biztosítása

  • feladatok átszervezése

Megfelelő munkaruházat nyáron

A nyári ruházat legfontosabb feladata védeni a bőrt a közvetlen napsugaraktól és nem gátolni a testet az izzadásban. A legmegfelelőbb erre a természetes alapanyagú, jól szellőző, világos, testre nem simuló ruha. Ehhez kiváló választást lehet a jól szellőző rövidnadrág munkához, vagy akár csak szabadtéri otthoni munkálatokhoz is.

Emellett a fej védelme is kimondottan fontos, amire a legalkalmasabb a tarkót és az arcot árnyékoló, széles karimájú fejfedő, persze amennyiben védősisak használata a munkához nem kötelező.

Ezen felül ma már arra is adottak a lehetőségek, hogy a forró napokon hűthető kiegészítők (pl. mellény, nyakpánt, sisakbetét) védjék a napsugárzásnak fokozottan kitett munkavállalókat.

Védőital biztosítása

A nyári forróságban a munkáltatónak törvényben előírt kötelessége a munkaterületen dolgozóknak ivóvizet biztosítani, ami megfelelően hűsít (legalább 14-16 °C) és könnyen hozzáférhető helyen van tárolva.

A dolgozókat ösztönözni kell arra, hogy legalább fél óránként mindenképpen igyanak meg egy pohár vizet, hisz gyakori jelenség, hogy sokan még akkor sem érzik magukat szomjasnak, amikor már a szervezetnek nagy szüksége lenne a folyadékpótlásra.

Napsugárzás elleni védelem

Amennyiben lehetséges, akkor célszerű ponyvával vagy sátorral árnyékolni a napsütötte munkaterületet, amivel a közvetlen tűző nap okozta ártalmak elkerülhetők. Fontos még az üvegfelületekről visszaverődő sugárzás csökkentése is. Továbbá fokozottan oda kell figyelni arra, hogy a szabadban használt fém szerszámok, munkaeszközök vagy egyéb tárgyak a tűző naptól annyira felmelegedhetnek, hogy égési sérülést okozhatnak. Ezért fontos ezen tárgyak árnyékban tárolása és használatuk közben védőkesztyű viselése.

Pihenőidő nyáron

Minisztériumi rendelet szerint, amennyiben az átlaghőmérséklet a 24 Celsius-fokot meghaladja, óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell beiktatni. A rendelet által élőírt, pihenőidő azonban nem azonos a munka törvénykönyve által meghatározott pihenőidővel és munkaközi szünettel, hanem egy speciális pihenőidő, amit a munkáltatónak kötelessége biztosítani a munkavállalói részére a rendeletben meghatározott körülmények esetén.

Fontos kiemelni, hogy az óránkénti pihenőidő nem összevonható és ezáltal nem használható munkaidő csökkentésre. Továbbá a pihenőidő a munkáltatóra és a munkavállalóra egyaránt kötelező érvényű, így a munkaidő részének tekintendő. Ez azt is jelenti, hogy a pihenőidő időtartamával a munkaidő nem hosszabbítható meg.

Feladatok átszervezése kánikulában

A munkáltatónak a nyári hőségben módjában áll munkaátszervezéssel biztonságosabbá tenni a munkavégzést. A legideálisabb megoldás, ha a hőség beálltával a dolgozók védettebb helyen kapnak munkafeladatokat. Ha ez a típusú átszervezés nem megoldható, akkor törekedni kell arra, hogy a legveszélyesebb, 11-15 óra közötti időszakban ne folyjon munkavégzés a tűző napon. Amennyiben a munka jellegéből adódóan még ez sem kivitelezhető, akkor nagy hangsúlyt kell fektetni a dolgozók váltására, és a már korábban említett pihenőidők betartására, valamint a rendszeres folyadékpótlásra.

Összegezve:

A nyári munkavégzés tehát sok veszélyt hordoz magában, de a munkavállalók ás munkáltatók közös erővel óvhatják magukat a kánikula okozta veszélyhelyzettől. Erre már egy rövid munkanadrág, vagy a folyamatos folyadék utánpótlás is alkalmas lehet.